Nowe wydanie Nurtu

W styczniu 1972 roku wrocławska grupa muzyczna Nurt zdobywa główną nagrodę na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Nagrodą była profesjonalna sesja nagraniowa w warszawskim Studiu M-1 Polskiego Radia.

Jedyny album Nurtu ukazał się w 1973 roku, czterdzieści lat temu, dziś pierwsze tłoczenie Polskich Nagrań o katalogowym numerze SXL 0944 kosztuje krocie. Na szczęście dzięki staraniom Sound by Sound Records udało się wydobyć zapomniane nagrania Nurtu z przepastnych archiwów radiowych, nadając im nowe życie. Wszystkie utwory zostały zremasterowane z oryginalnych taśm matek i wydane na limitowanym do 500 sztuk winylu.

A1. Holographic Phantom (Holograficzne Widmo)
A2. Claustrophobia (Parter Na Klaustrofobię)
A3. Chalk On Asphalt (Piszę Kredą Na Asfalcie)
B1. Who’s Got The Time (Kto Ma Dziś Czas)
B2. The Sea Of Fire (Morze Ognia)
B3. The Son Of Fear (Syn Strachu)

Premiera 5 marca 2013 r. Winyl posiada rekomendację Wax Poetics jest również dostępny w preorderze w europejskich internetowych sklepach muzycznych. W Polsce będzie możliwość nabycia płyty za pośrednictwem warszawskiego SideOne. Proponujemy skorzystać z możliwości rezerwacji płyty już teraz, gdyż winyl Nurtu cieszy się sporym zainteresowaniem.

Jeszcze krótko o sesji nagraniowej:

Dostęp do studia Polskiego Radia na ulicy Myśliwieckiej dawał jedną z nielicznych możliwości nagrania materiału na profesjonalnym sprzęcie. Korzystając z okazji muzycy zabrali ze sobą ciężko zdobyte instrumenty i wykorzystując część z dostępnego wyposażenia (w tym nieplanowany gong) zaczęli nagrywać. Nagrania trwały trzy dni. Grupa w składzie Alek Mrożek, Kazimierz Cwynar, Ryszard Sroka i Roman Runowicz od rana do nocy rejestrowała swoje pierwsze sześć utworów na potrzeby audycji radiowej „Studio Rytm”, ówcześnie jedynego słuchowiska, które dawało możliwość zaprezentowania na antenie mariażu progresywnego rocka z jazzem. Podczas sesji w jednym z utworów dograli się klasyczni jazzowi muzycy, Włodziemirz Plaskota i Julian Kurzawa z grupy Sami Swoi.

Nie przywykliśmy pisać na temat albumów odległych od wielbionych w PHONO gatunków. Nie mogliśmy się jednak oprzeć. Kibicujemy Sound by Sound ściskając mocno kciuki, dlatego chętnie będziemy wspierać podobne inicjatywy w nadziei, że Państwo – Czytelnicy PHONO – odnajdą w tej muzyce coś dla siebie.

Misją wytwórni jest wydawanie wysokiej jakości płyt winylowch niedocenionych artystów, którzy mieli odwagę tworzyli wybitne dzieła w trudnych, restrykcyjnych czasach komunizmu.

Polecamy odwiedzić stronę www.soundbysound.com oraz raczkujący profil na Facebooku.