Katowice Jazzart Festival 2013

„Czas leci, gdy dobrze się bawisz” śpiewa na ostatniej jak dotąd płycie Smokey Robinson, który w lutym skończył 73 lata. Legendarny wokalista i songwriter Motown Records nagrał ponad 30 płyt, część z nich (jeśli nie wszystkie) na pewno w pamięci pana Robinsona oznacza dobrą zabawę. My bawiliśmy się podobnie, dlatego podczas ubiegłorocznego Jazzartu czas mijał z prędkością przewijanej taśmy magnetofonowej przy pomocy podwójnej funkcji forward na magnetofonie. Pozostały miłe wspomnienia, wśród nich te najbliższe: tłum sięgający drzwi wejściowych Hipnozy podczas występu Portico Quartet, kosmiczna atmosfera Hadronów, dźwięki hałaśliwej perkusji Tyshawna Soreya przypominające zgrzyt kredy po tablicy czy ukochane „Both Sides Now” z repertuaru Joni Mitchell w taktownej interpretacji kwartetu Larsa Danielssona. W najbliższy piątek (26.04.2013) rusza druga edycja, która potrwa nie trzy lecz aż sześć dni.

Druga edycja odbywającego się w Katowicach JazzArt Festivalu zaprezentuje wyjątkowo zróżnicowaną ofertę programową. Usłyszymy dużo jazzu w różnych jego odmianach, znajdziemy też brzmienia wywodzące się 
z muzyki klasycznej, współczesnej, awangardowej, elektronicznej, world music czy szeroko rozumianego popu. Nad tym muzycznym tyglem będzie unosić się wszechobecny duch improwizacji. Nie bez powodu hasłem tegorocznego festiwalu jest zdanie wypowiedziane przez Theloniousa Monka „JAZZ TO WOLNOŚĆ”. 
Jazz zawsze taki był - otwarty, potrafiący asymilować różnorodne muzyczne wątki z których tworzył nową artystyczną jakość.

 

Muzyka rozbrzmiewająca na przełomie kwietnia i maja w Katowicach będzie wirowała wokół daty 30 kwietnia – Światowego Dnia Jazzu.To międzynarodowe święto muzyki synkopowanej, stworzone przez UNESCO, jest siłą sprawczą tych muzycznych wydarzeń w stolicy Śląska.

Podczas 18 koncertów w 6 miejscach w Katowicach wystąpią zarówno uznane gwiazdy jazzu, jak i artyści dopiero starający się o ten status. Pośród gości z zagranicy znajdzie się m.in. Manu Katche, Roberto Fonseca czy Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble. Polska scenę jazzową będzie reprezentować m.in. Tie Break z Michałem Urbaniakiem czy Marcin Masecki.

Organizatorem Katowice JazzArt Festivalu jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Przydatne linki: