Katowice Jazzart Festival 2014

„Hell, nobody knows where jazz is going to go”
3. Katowice JazzArt Festival 2014, 26.04–2.05

Słynny amerykański muzyk i producent Quincy Jones stwierdził kiedyś, że „nikt do cholery nie wie, dokąd zmierza jazz”. Rzeczywiście – dzisiejsza scena jazzowa jest bardzo pojemna, od szeroko pojętej muzyki improwizowanej po różnego rodzaju fusion. Podczas 3. edycji Katowice JazzArt Festivalu organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów chcemy przedstawić jak najszersze jej spektrum. Proponujemy więc słuchaczom koncerty bardzo zróżnicowane pod względem stylistycznym, lecz zawsze na najwyższym poziomie artystycznym i wykonawczym.
Do Katowic przyjedzie Tigran Hamasyan ze swoim triem (fortepian, gitara basowa, perkusja) i najnowszym projektem Shadow Theater (2013). Jego żywiołowość zderzy się z kontemplacyjnym światem Anouara Brahema, który od wielu lat ożywia tradycyjną muzykę arabską, włączając do niej elementy jazzu. Wraz ze swoim kwartetem o międzynarodowym i międzykulturowym składzie (Klaus Gesing – klarnet basowy, Björn Meyer – gitara basowa, Khaled Yassine – darbuka, bendir) zaprezentuje utwory z albumu The Astounding Eyes of Rita (2009).
Muzyka bristolskiej grupy Get the Blessing (trąbka, saksofon, gitara basowa, perkusja), których pierwsza płyta All is Yes zdobyła tytuł albumu roku 2008 na BBC Jazz Awards, to z kolei połączenie mocnych rockowych rytmów z jazzową improwizacją i dużą dozą elektroniki.
W świat rozkołysanych i nastrojowych melodii bossa novy przeniesie nas Vinicius Cantuaria – brazylijski artysta, który bardzo rzadko gości w Polsce. Jego bossa nova jest z najwyższej półki – klasyczna, z domieszką nowoczesnych brzmień. Trio Bena Goldberga (Ben Goldberg – klarnet, Greg Cohen – kontrabas, Kenny Wollesen – perkusja) sięga natomiast po muzykę żydowską. Jest ona jednak jedynie punktem odbicia dla wyrafinowanych improwizacji, w których skomplikowana rytmiki krzyżuje się z subtelną dźwiękową akrobatyką.
Uri Caine i Dave Douglas często występują w naszym kraju, jednak po raz pierwszy zagrają w duecie, wspólnie improwizując na bazie znanych standardów i piosenek. Drugim spotkaniem znakomitych jazzowych osobistości będzie występ saksofonistów tenorowych – Davida Liebmana i Ellery'ego Eskelina, którzy zagrają w kwartecie Different But The Same razem z Jimem Blackiem na perkusji i Tonym Marino na kontrabasie.
Przedstawicielami polskiej sceny jazzowej będą tria Mikołaja Trzaski i Dominika Wani. Wania zaprezentuje swój projekt Ravel, uwieczniony w zeszłym roku na płycie, który stanowi reinterpretację suity fortepianowej Zwierciadła Ravela.Na koncercie finałowym wystąpi natomiast Kronos Quartet z fińskimi muzykami Kimmo Pohjonenem (akordeon, wokal) i Samuli Kosminenem (perkusja, sampling). Efektem ich współpracy jest projekt Uniko – odkrywcze łączenie możliwości kwartetu smyczkowego, akordeonu i ich samplowania w czasie rzeczywistym. Projekt ten, choć ukończony w 2004 roku, doczekał się tylko paru wykonań koncertowych, a katowicki występ będzie pierwszą prezentacją w Polsce.
Zapraszamy więc do Katowic, by świętować przypadający 30 kwietnia Międzynarodowy Dzień Jazzu i cieszyć się różnorodnością tej muzyki, która nie wiadomo jaką jeszcze drogą może podążyć. I całe szczęście, bo chyba właśnie w tym tkwi jej siła.

// Materiały prasowe festiwalu 

 

Bilety i karnety do nabycia za pośrednictwem: ticketportal.pl oraz ticketpro.pl

Program festiwalu:

26.04 (sobota)

Tigran - Shadow Theater / Kinoteatr Rialto, godz. 18.00
Anouar Brahem Quartet - The Astounding Eyes of Rita / Kinoteatr Rialto, godz. 20.30
Get the Blessing / Jazzclub Hipnoza, godz. 22.00

27.04 (niedziela)

Vinicius Cantuaria Quartet / Kinoteatr Rialto, godz. 19.00

29.04 (wtorek)

Dominik Wania Trio – Ravel / Kinoteatr Rialto, godz. 19.00

30.04 (środa)

Trio Mikołaja Trzaski / Jazzclub Hipnoza, godz. 18.00
David Liebman/Ellery Eskelin Quartet – Different But The Same / Jazzclub Hipnoza, godz. 20.00

1.05 (czwartek)

Uri Caine/Dave Douglas – Duos Uri Caine / Kinoteatr Rialto, godz. 19.00

2.05 (piątek)

Kronos Quartet/Kimmo Pohjonen/Samuli Kosminen – Uniko / CKK, godz. 19.00
Ben Goldberg Trio / Jazzclub Hipnoza, godz. 21.00