Milian 80!

Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, Centrum Kultury Katowice zaprasza na koncert Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach, która na ten jeden jedyny dzień zostanie reaktywowana. Wśród solistów usłyszymy takie sławy polskiej estrady jak, między innymi Ewa Śnieżanka, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Krzysztof Krawczyk i Andrzej Dąbrowski.

Benefis odbędzie się w Sali Koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w Centrum Kultury Katowice 9.04.2015 r. Bilety w cenie 25/35 zł do nabycia za pośrednictwem Ticketportal.pl, Biletyna.pl, Ticketpro.pl.

Jerzy Milian to żywa legenda polskiej muzyki. Stał się rozpoznawalny za sprawą słynnego sekstetu Krzysztofa Komedy. Potem był kwintet prowadzony wspólnie z Janem Ptaszynem-Wróblewskim. Przez cztery lata (1966-69) prowadził także własne trio, w którym grali Grzegorz Gierłowski i Jacek Bednarek. Od końca lat 50. nieprzerwanie realizuje się jako kompozytor – tworząc zarówno krótkie, przebojowe utwory, jak i rozbudowane, awangardowe formy. Przez kilkanaście lat Zespół Jerzego Miliana regularnie nagrywał na potrzeby Polskiego Radia w Poznaniu. Muzyk współpracował także z innymi zespołami radiowymi – m.in. Studiem Jazzowym, Orkiestrą Taneczną i Poznańską Piętnastką Radiową. Od 1973 roku prowadził przez siedemnaście lat Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, występując z nią na licznych koncertach, festiwalach i dokonując niezliczonej ilości nagrań na potrzeby radiowego archiwum. Po rozwiązaniu Orkiestry zrealizował kilka premierowych projektów (m.in. nagrany solo album Milianalia). Zaczęły się także ukazywać niepublikowane wcześniej materiały z jego bogatego archiwum. Ukończył poznańską PŚSM w klasie fortepianu, gry na wibrafonie uczył się sam. W studiowaniu kompozycji pomogli mu Bogusław Schaeffer, Felicjan Dąbrowski oraz Wolfram Heicking. Poza granicami Polski kompozycje i wibrafon Miliana można było usłyszeć z orkiestrą Gustava Broma (Czechosłowacja), Güntera Gollascha (NRD) oraz prowadzoną przez Etienne’a Verschuerena BRT (Belgia). Oprócz muzyki jego pasją jest malarstwo – maluje głównie ikony, które prezentował na kilku wystawach. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1980), Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta (1986), medalem Pro Sinfonika (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta (2004).