If Music 3.0

Trzecia część kompilacji If Music odkrywa przed słuchaczami (gównie) spoza Europy Wschodniej niespotykaną dawkę, nieokiełznanego przez komunistyczny ustrój jazz-funku, spiritual jazzu, disco zza Żelaznej kurtyny.

Zaledwie sześć utworów wypełnia czarny, 180 gramowy winyl wydany w postaci rozkładanej okładki, jednak - trzeba przyznać - o klasie materiału nie świadczy ilość lecz jakość.
 
Na stronie A, Wojciech Karolak, Alojz Bouda i Polski Jazz Ensemble, wyjątkowe połączenie jazz-funku, syntezatorowej muzyki elektronicznej odrobiną spiritual-jazzu spod znaku Polskich Nagrań. Przewracając winyl na drugą stronę, mocne, ocierające się o free uderzenie Rosjanina "Prince Igor" Yahilevich zamienia się w disco Andrzeja Kostrzyńskiego, by po kilku minutach powrócić do podniosłego tonu spiritual jazzu w wykonaniu Binder Quintet feat. John Tchicai.

Trzecia część, nosząca podtytuł Eastern Europe Sounds (1970 - 1986), której premiera odbędzie się tradycyjnie podczas Record Store Day, w tym roku obchodzonego 16.04.2016, zapewne przyczyni się do zmiany poglądu na muzykę tworzoną w tej części Europy.  Za znakomitą, oddaną sprawie selekcję odpowiadają Jean-Claude z If Music oraz nasz kolega - Adrian Magrys z Lanquidity Records.
 
Ogromnie doceniamy fakt, że ta kompilacja nie została przygotowana wyłączenie przez osoby "z zewnątrz", dzięki zaangażowaniu w projekt Adriana, Eastern Europe Sounds (1970 - 1986) stał się autentycznym pomnikiem minionej epoki, z której to co przetrwało ma szansę wreszcie zyskać uznanie na arenie międzynarodowej. Według zapewnień Jean-Claude'a, dystrybucja nie zawiedzie i w dniu premiery winyle będą dostępne w Polsce czy Rosji.
 
Więcej na temat kompilacji w poniższym wideo:
 

 
A1. Wojciech Karolak - Discopus Nr 1 Pt.1 & 2 (If Music Extended Edit)
A2. Alojz Bouda - Random (Naslepo)
A3. Polski Jazz Ensemble - Song for Ewa
 
B1. "Prince Igor" Yahilevich - Double Sun
B2. Andrzej Korzyński - L'Arme Du Milicien – Patkarz
B3. Binder Quintet feat. John Tchicai - Sirató (Dirge)