Przewodnik po pytach niesuchanych w 2012

Rok 2013 rozpoczynamy od nadrabiania zaległości. Proponujemy Państwu PHONO przewodnik po płytach niesłuchanych w 2012. Lista będzie aktualizowana do połowy bieżącego roku. Na początek trzy, oczywiście znakomite płyty wydane w ubiegłym roku.

 

The Face Of Mount Molehill
Neil Cowley Trio
Naim

Pamiętamy pana Cowleya z udanego występu w ramach pierwszej edycji Katowice Jazzart Festival. Płyta jednak jak wszystkie prezentowane nie trafiła w miejsce do tego wyznaczone – do odtwarzacza. Żałujemy straconego czasu. Z drugiej strony album sprawia wiele radości, szczególnie teraz na początku nowego roku. Muzyki tria słucha się wybornie, liryczne momenty (z dominującym fortepianem lidera) przeplatają się z energiczną grą pozostałych członków formacji. W tle romantyczne stringi wypełniają przestrzeń nie pozostawiając ciszy nic do gadania. Jedna z najlepszych płyt 2012 roku.

 

Fletcher Moss Park
Matthew Halsall
Gondwana Records

Pochodzący z Manchesteru trębacz osiągnął perfekcję nastroju. Poprzednie albumy były bliskie tegoż stopnia wtajemniczenia, jednak zawsze brakowało nutki spiritual-jazzowej tajemnicy. Najnowsze dzieło dosłownie unieruchamia w fotelu, a czas płynie wolniej przy dźwiękach Fletcher Moss Park. Niespieszny ton pana Halsalla dopełnia na zmianę dwóch pianistów, którzy z cudowną lekkością i czarem uderzają w czarno-białe klawisze fortepianu. Na szczególną uwagę zasługuje dyskretny lecz urokliwy akompaniament harfy, fletu, skrzypiec.


 

World Without Form
Nat Birchall
Sound Soul And Spirit

Płyta dla miłośników saksofonowej ekwilibrystyki. Brytyjczyk Nat Birchall osiąga równowagę w stanie spiritual-jazzowej nieważkości. Jego wyrazista gra dzięki towarzyszącym muzykom łagodnie wprowadza w stan letargu. W tej kosmicznej podróży nieocenioną rolę odgrywa wibrafonista Corey Mwamba, który choć rzadko ma okazję zaistnieć na pierwszym planie, to i tak brzmi wybitnie skrywając się w cieniu głośniejszej perkusji czy kontrabasu. W końcu nie przez przypadek słowo "vibes" w angielskim słowniku oznacza również wibracje, atmosferę, klimat.